Charakterystyka budownictwa modułowego
Nie da się ukryć, że budownictwo cały czas poszukuje nowoczesnych rozwiązań, które sprawią, że postawienie budynków nie będzie pochłaniało aż takich sporych zasobów pracy czy też pieniędzy. Jedną z opcji nam dostępnych jest budownictwo modułowe. Na czym polega ten rodzaj budownictwa? Dlaczego warto w niego zainteresować?
Definicja budownictwa modułowego
Podstawą budownictwa modułowego jest nic innego jak prefabrykacja. Chodzi o to, że budynek się składa ze wcześniej gotowych modułów. Tak naprawdę wszystkie najważniejsze oraz zarazem najbardziej pracochłonne konstrukcyjne procesy odbywają się nie na samym placu budowy, a w zakładzie produkcyjnym. Moduły są wykonywane razem z drzwiami, ścianami działowymi, otworami okiennymi, toaletami oraz także łazienkami. Wszystko jest od razu w wymiarach odpowiednich. Później już na samym placu budowy jedyne co pozostaje do zrobienia to połączenie odpowiednie poszczególnych modułów, jak i także podłączenie mediów. W roli modułów wykorzystuje się kontenery. Stąd właśnie mówi się o budownictwie tym jako o budownictwu kontenerowym.
Jakie obiekty w ten sposób można budować?
Budownictwo modułowe zyskuje coraz to większą popularność. Chociaż domy mieszkalne w ten sposób budowane nie są jeszcze takie powszechne, to coraz szersze zastosowanie znajduje ten tym budownictwa w przypadku produkcyjnych obiektów, pawilonów handlowych, biura, przychodni, szpitali, a nawet przedszkoli oraz szkół. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów, sprawdź budownictwo modułowe z MJ PROJECT.
Zalety budownictwa modułowego
Oczywiście zaletą największą budownictwa modułowego jest sama szybkość, z którą powstaje nowy budynek. Z uwagi na to, że używa się prefabrykatów, to osiemdziesiąt procent elementów jest już na placu budowy gotowe. Wystarczy, że zainstalujemy system odprowadzania deszczowej wody, wykonać fundamenty i zmontować po prostu odpowiednie owe już gotowe moduły. Oszczędność czasu, jaką zapewniamy takowe rozwiązanie, jest nie do zakwestionowania. Postawienie budynku takową metodą nie zajmuje na ogół więcej czasu niż dwa miesiące. Jest to zatem najszybszy sposób na budowę domu.
Budynek budowany metodą modułową jest budowany znacznie łatwiej niż tradycyjny nie tylko z tego powodu, że wykorzystywane są prefabrykaty. Swoje znaczenie ma także to, że teren pod budowę nie musi spełniać takich restrykcyjnych wymagań.
Kolejna zaleta to swoboda oraz elastyczność. Można praktycznie do woli w miarę zmieniających się potrzeb rozbudowywać budynek. Możemy dany budynek także przenieść w całkiem inne miejsce. Rozmontowanie oraz ponowne zmontowanie modułów nie stanowi zbyt dużego problemu. Uzyskujemy zatem możliwości, których budownictwo tradycyjnie nam nie zapewnia. Przy tym wszystkim cena takowego przedsięwzięcia jest naprawdę niska. Oczywiście cena ostateczna zależna jest od bardzo wielu czynników. Możemy tutaj wymienić chociażby liczbę użytych modułów. Generalnie i tak zapłacimy o wiele mniej niż za budynek o takim samym metrażu, który jest wybudowany tradycyjnymi metodami.
Jak widać na powyższym zalet tych jest naprawdę sporo.