Czym jest wykrawanie blach?
Jak sama nazwa wskazuje, wykrawanie blach to proces technologiczny, polegający na specyficznej obróbce metalu. Warto jednak zaznaczyć, że wykroje obejmują też inne materiały. Technika ta rozwija się prężnie od wielu lat i jest już podstawową metodą produkcji niektórych elementów. Jak wygląda przygotowanie wykroju? Jakie urządzenia są wymagane do cięcia twardych materiałów? Sprawdź, na czym polega wykrawanie blach.
Wykrawanie blach – jak przebiega?
Proces wykrawania blach z pozoru wydaje się łatwy i nieskomplikowany. Polega na wycięciu w materiale kształtu, który znajduje się na tzw. wykrojniku. Jest to element, który ze względu na swoje zadanie, musi charakteryzować się o wiele większą wytrzymałością niż blacha. Samo wykrawanie odbywa się za pomocą pras naciskających na płaszczyznę z dużą siłą, dochodzącą nawet do 160 ton. Dzięki temu wszystko przebiega sprawnie i bez problemów.
Wykrojnik podkłada się pod obrabianą powierzchnię, a prasa wycina elementy o określonych wymiarach i kształtach. Sposób działania urządzenia przypomina więc stempel. Pożądane parametry wprowadza się za pomocą specjalnego oprogramowania, które sterują maszyną i odpowiada za jej precyzyjną i w pełni powtarzalną pracę.
Jakie maszyny wykorzystuje się do wykrawania blach?
Wykrawanie blach jest niezwykle precyzyjnym sposobem obróbki różnych materiałów. Dobór odpowiednich narzędzi jest więc kluczowy. Niewłaściwe lub uszkodzone urządzenia mogą spowodować, że proces nie będzie przebiegał prawidłowo. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że usterki podzespołów będą przyczyną poważnych awarii samej prasy, a także wykonywanych elementów.
W procesie wykrawania powinno stosować się tylko sprawdzone i w pełni sprawne maszyny. Najlepszym i najczęściej wybieranym urządzeniem jest prasa mimośrodowa lub prasa mechaniczna. Prasy hydrauliczne nie są wykorzystywane przy wykrawaniu blach ze względu na mniejszą wydajność.
Obróbka elementów metalowych – jak wygląda?
Z pomocą odpowiednich pras mechanicznych można bez problemu wykrawać różnego rodzaju otwory, ale także nadawać detalom kształty zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Cały proces może obejmować wiele operacji. Wykrojniki mogą służyć do m.in.:
- wycinania,
- rozcinania,
- dziurkowania,
- przycinania,
- nadcinania,
- odcinania,
- okrawania.
Zaawansowane technologicznie sterowniki umożliwiają niezwykle precyzyjną obróbkę. Nowoczesne funkcje i pełna automatyzacja umożliwiają przystosowanie maszyny do aktualnych wymagań. Dzięki temu można dostosować działanie urządzenia do specyfiki zlecenia.
Jakie materiały poddawane są wykrawaniu?
Rodzaj blachy ma duży wpływ na sam proces wykrawania, ponieważ do materiału trzeba dostosować odpowiedni wykrojnik. Kluczowe znaczenie ma tutaj grubość i twardość obrabianego elementu. Blachy ze stali nierdzewnej są twardsze od tych, wykonanych z aluminium. Te drugie będą bardziej podatne na wykrawanie. Wybranie właściwego urządzenia wymaga więc wiedzy i doświadczenia.
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnych zakładów. W parku maszynowym firmy Konstalmet znajdują się najwyższej jakości urządzenia. Umożliwiają one realizację seryjnych zleceń przy zachowaniu wysokiej precyzji. Dzięki temu można mieć pewność, że parametry elementów będą zgadzały się z wymaganiami.