Frezarki do drewna – zastosowanie, rodzaje, cena
Frezarki, często nazywane obrabiarkami do drewna, zaliczają się do elektronarzędzi stosowanych głównie w stolarstwie. Dzięki nim możemy doprowadzić drewno do dowolnego kształtu, co jest bardzo ważne przy tworzeniu mebli oraz innych drewnianych wyrobów.
Jakie prace możemy wykonać z pomocą frezarki?
Przy pomocy frezarki możemy m.in.:
– wykonać żłobienia na krawędziach desek,
– wykonać otwory pod zawiasy bądź okucia,
– wykonać napisy, relify i inne elementy dekoracyjne,
– wyprofilować krawędzie,
– zaokrąglić ranty,
– oczyścić ramy okienne oraz drzwi,
– usunąć lakier lub farbę z drewna,
– wykonać dowolnej wielkości otwory w drewnie.
Oczywiście możliwości, jakie posiada frezarka krawędziowa do drewna jest znacznie więcej. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia jakie posiadamy oraz od naszych umiejętności.
Jakie wyróżniamy rodzaje frezarek?
Częstym podziałem frezarek ze względu na umiejscowienie wrzeciona są frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe. Frezarka górnowrzecionowa posiada wrzeciono umiejscowione nad stołem. Z kolei frezarka dolnowrzecionowa, posiada wrzeciono umiejscowione pod stołem. Frezarki możemy podzielić także na stołowe oraz ręczne. W większych zakładach stolarskich dominują frezarki stołowe, które zapewniają większy komfort i swobodę pracy. Do amatorskich prac bez problemu wystarczą nam frezarki ręczne elektryczne bądź akumulatorowe.
Ile kosztują frezarki do drewna i gdzie je można zakupić?
Frezarki do drewna znajdziemy bez problemu w każdym sklepie z elektronarzędziami. Możemy również kupić frezarki przez Internet bez wychodzenia z domu. W Internecie znajdziemy wiele sklepów specjalizujących się w sprzedaży tego typu narzędzi. Koszt frezarki może być bardzo zróżnicowany. Profesjonalny sprzęt stosowany w przedsiębiorstwach stolarskich kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Typowe frezarki ręcznie stosowane do mniejszych prac kosztują zwykle w granicach kilkuset złotych. Przykładowo frezarka krawędziowa Makita wyposażona również w prowadnicę prostą – równoległą to koszt 360zł. Narzędzie to posiada wysokoobrotowy silnik 32000 obr./minutę i moc znamionową 530 W.