Jak używać multimetru do pomiaru napięcia?

multimetr

Multimetr to niezbędne narzędzie w zestawie dla majsterkowiczów do sprawdzania napięcia, bezpieczników i ogólnego rozwiązywania problemów z urządzeniami i napraw samochodowych.

Multimetr cyfrowy jest przydatnym przyrządem testowym do pomiaru napięcia, prądu i rezystancji, a niektóre mierniki mają funkcję testowania tranzystorów i kondensatorów. Można go również wykorzystać do sprawdzenia ciągłości przewodów i bezpieczników. Jeśli lubisz majsterkować, naprawiać samochód lub rozwiązywać problemy ze sprzętem elektronicznym lub elektrycznym, multimetr to bardzo przydatna rzecz, którą możesz mieć w swoim domowym zestawie narzędzi. Każdy dobry elektryk z Warszawy na oferteo.pl dysponuje zaawansowanymi multimetrami niezbędnymi do wykonania koniecznych pomiarów w instalacji oraz urządzeniach.

Wolty, ampery — co to wszystko oznacza?

Zanim nauczymy się korzystać z multimetru, musimy zapoznać się z wartościami, które będziemy mierzyć. Najbardziej podstawowym obwodem, jaki napotkamy, jest źródło napięcia, które można podłączyć do obciążenia. Źródłem napięcia może być bateria lub zasilanie sieciowe. Obciążeniem może być urządzenie takie jak żarówka lub element elektroniczny zwany rezystorem. Obwód może być reprezentowany przez diagram zwany schematem. W obwodzie źródło napięcia wytwarza ciśnienie elektryczne, które wymusza przepływ prądu wokół obwodu i przez obciążenie.

Co mierzy multimetr?

Podstawowy multimetr pozwala mierzyć:

– Napięcie prądu stałego,
– Prąd stały,
– Napięcie AC,
– Prąd AC (nie wszystkie podstawowe mierniki mają tę funkcję),
– Opór,
– Ciągłość sygnalizowana dźwiękiem.

Dodatkowo liczniki mogą pełnić następujące funkcje:

– Pomiar pojemności,
– Tranzystorowe wzmocnienie prądu stałego,
– Pomiar temperatury za pomocą dodatkowej sondy,
– Test diody,
– Pomiar częstotliwości.

Wartość zmierzona przez przyrząd jest wskazywana na wyświetlaczu LCD lub skali.

Wyświetlacz multimetru

Zazwyczaj jest to wielocyfrowy, 7-segmentowy wyświetlacz LCD. Niektóre przyrządy laboratoryjne mają jednak wyświetlacze LED, które są łatwiejsze do odczytania w określonych warunkach oświetleniowych.