Jak wybrać projekt domu? – sprawdź, co warto wziąć pod uwagę
Wybór projektu domu to jeden z pierwszych etapów budowlanego przedsięwzięcia. To ważny krok, warunkujący wygodę i funkcjonalność naszej przestrzeni mieszkalnej. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danego projektu, warto przeanalizować kryteria, które mają dla nas kluczowe znaczenie.
Dobre planowanie domu, to podstawa udanej inwestycji
Bez wątpienia ważne jest, aby nasz projekt był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Aby dokonać właściwego wyboru, musimy więc zadać sobie kilka istotnych pytań, a uzyskane odpowiedzi wykorzystać do zrobienia funkcjonalnych założeń. Jedno z ważniejszych pytań to: ile osób będzie zamieszkiwać dom oraz czy jest to ostateczna, przewidywana przez nas opcja? Być może dopuszczamy możliwość zakwaterowania w przyszłości dwójki lub jednego z rodziców? A może często przyjmujemy gości, którym chcemy zagwarantować nocleg? Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to na pewno w poziomie parteru należy przewidzieć dodatkowy pokój oraz łazienkę z natryskiem. Decyzja o dodatkowym pokoju na parterze będzie też sprzyjać pracy zdalnej, gdyż pozwoli nam na odizolowanie się zarówno od strefy dziennej, jak i nocnej – zlokalizowane na wyższej kondygnacji. Jeśli planujemy dom parterowy, również możemy podzielić go na strefy. Z jednej strony od wejścia zlokalizujemy salon z kuchnią, a z drugiej – część sypialnianą oraz sanitarną. Liczba sypialni powinna być dostosowana do ilości domowników i preferencji współmałżonków, wszak – niektóre pary wolą mieć osobne sypialnie. Warto też zastanowić się nad dodatkowymi pomieszczeniami, takimi jak: schowek, pralnia, spiżarnia, garderoba. Często zapominamy, jak duże znaczenie w wygodzie codziennego funkcjonowania mają właśnie przestrzenie gospodarcze. Rodziny 2+2 oraz większe powinny zainwestować w dwie łazienki. Pozwoli to na uniknięcie wieczornych i porannych łazienkowych kolejek i zniweluje nerwową atmosferę przed wyjściem do pracy czy szkoły. Przemyślmy czy nasza kuchnia ma być otwarta na salon, nieco zamknięta, czy zamknięta całkowicie? Jeśli podczas przygotowania posiłków preferujemy wzrokowy kontakt z gośćmi i domownikami – otwórzmy kuchnię na salon, a stół ustawmy w jej sąsiedztwie. Kolejną kwestią jest garaż – czy chcemy go zbudować w bryle domu? czy jako osobny budynek? Bez względu na wybór opcji, w ofercie MURATORA znajdziecie niezwykle bogatą ofertę różnorodnych propozycji.
Chcąc mieć przytulny i funkcjonalny dom, warto zwrócić uwagę również na taki aspekt, jak odpowiednie, naturalne oświetlenie, które uzyskamy poprzez zastosowanie dużych przeszkleń. Nie bez znaczenia będzie także kominek, który zapewni nam dodatkowe źródło ciepła i miłą, rodzinną atmosferę. Właściwe zaplanowanie wnętrza pod kątem funkcjonalnym i estetycznym pozwoli nam na wygodne użytkowanie domu oraz na spędzenie w nim przyjemnych chwil w gronie rodziny i przyjaciół.
Jakie projekty wybierane są najczęściej?
Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo projektów domów z różnymi aranżacjami i układem pomieszczeń. Najczęściej wybierane projekty charakteryzują się prostotą bryły, a przy tym pragmatyczną funkcjonalnością. Największym powodzeniem cieszą się domy z poddaszem użytkowym, które w naturalny sposób zostały podzielone na strefę dzienną – na parterze i nocną – na poddaszu. Posiadacze większych działek chętnie realizują domy parterowe, których atutem jest nieuciążliwa komunikacja na całej przestrzeni, wynikająca z braku schodów. Miłośnicy architektury modernistycznej wybierają domy z dachem płaskim, a ci preferujący prostotę i nowoczesny sznyt – domy w stylu nowoczesne stodoły.
Wielu inwestorów decyduje się na klasyczne rozwiązania architektoniczne, które idealnie wpisują się w każde otoczenie. Bez względu na styl jaki wybierzemy, funkcję domu będziemy mogli dopasować do własnych potrzeb. Gwarantuje to niezwykle różnorodna oferta projektów MURATORA, zapewniająca dobrą funkcjonalność w każdej bryle.
Jakie czynniki warto uwzględnić przy wyborze projektu?
Podczas wyboru odpowiedniego projektu domu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które pozwolą nam na dokładne i satysfakcjonujące zaplanowanie przestrzeni mieszkalnej. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
- Zgodność z MPZP lub WZ
Przed wyborem projektu musimy koniecznie zapoznać się z wytycznymi, jakie precyzuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Każdy projekt domu musi być zgodny z zapisami, zatem planowanie budowy powinniśmy rozpocząć od tego kroku.
- Dostosowanie do działki
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować swój teren i zastanowić się, jaki rozmiar i kształt działki będziemy mieli do dyspozycji, uwzględniając odpowiednie odległości od granic i istniejących budynków.
- Liczba kondygnacji
Jeżeli warunki miejscowe nie wykluczają żadnej z opcji, to przeanalizujmy własne potrzeby i upodobania, jak również powierzchnię zabudowy w stosunku do wielkości działki.
- Wielkość domu
Zarówno ilość osób mieszkających w domu, jak i zapotrzebowanie na przestrzeń dodatkową, będą wpływać na ostateczną wielkość domu. Przeanalizujmy wszystkie nasze potrzeby, nie zapominając o kalkulacji budżetu.
- Styl domu
Styl architektoniczny jest jednym z kluczowych czynników będących podstawą wyboru projektu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, czy chcemy, aby nasz dom był nowoczesny, tradycyjny, czy może w stylu skandynawskim. Ważne, aby wybór był podyktowany naszym własnym gustem, a nie ogólnie panującą modą. To my będziemy w nim mieszkać i na co dzień go oglądać.
- Energooszczędność
Warto przeanalizować kwestię inwestycji w odnawialne źródła energii. Na etapie budowy poniesiemy większe koszty, ale lata eksploatacji i wynikające z niej oszczędności – wynagrodzą to nam z nawiązką.
Wybór projektu to początkowy etap do spełnienia marzeń o własnym domu. Jest to też etap kluczowy, gdyż bezpośrednio wpłynie na wygodę i funkcjonalność naszej mieszkalnej przestrzeni. Przed dokonaniem wyboru warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które właśnie opisaliśmy i które powinny Wam pomóc w podjęciu właściwych decyzji. Aby znaleźć odpowiedni projekt zapraszamy na stronę MURATORA, gdzie bez wątpienia znajdziecie dom skrojony na miarę własnych potrzeb i możliwości finansowych.
Zdjęcie główne: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
Zdjęcie w treści: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl