Najpopularniejsze style projektowania wnętrz

najpopularniejsze-style-projektowania-wnetrz-arteprojekty-lublin

Projektować wnętrza można w określonym stylu lub według własnych upodobań. Poznanie najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz może umożliwić zachowanie spójnej estetyki podczas wybierania mebli, kolorów i dodatków do pomieszczeń. Wiedza ta może również posłużyć jako inspiracja podczas samodzielnego aranżowania wnętrz. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze style projektowania wnętrz i ich charakterystyczne cechy, dzięki czemu rozróżnianie ich będzie już dużo łatwiejsze.

Nowoczesny (modernistyczny) styl

Styl nowoczesny lub modernistyczny powstał w ramach kontrastu do bogatych zdobień i przepychu z XIX wieku. Główna zasada nosi nazwę trzech “P” i mówi, że ma być prosto, przestronnie i przejrzyście. Wnętrza są funkcjonalne, eleganckie i uporządkowane. Króluje tu minimalizm i proste formy, a fantazyjne są tu jedynie dodatki (poduszki, dywany, zasłony).
Zwykle też dominuje tu stonowana paleta barw, głównie składająca się z szarości, beżów, bieli i czerni, która jest przełamywana kolorowymi dodatkami o intensywnych barwach.
To styl, który wciąż często wybiera się podczas urządzania wnętrz.

Skandynawski styl projektowania wnętrz

Styl skandynawski to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność, ale też zamiłowanie do natury i ekologii. Wnętrza urządzone w tym stylu sprawiają wrażenie przestronnych i lekkich, dominuje tu prostota form i wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak len, drewno, metal, kamień czy wiklina. Lekkości dodaje jasna kolorystyka, która także rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie. Uzupełnieniem są ciepłe barwy i faktura drewna.

Wnętrze w stylu klasycznym

Styl klasyczny jest elegancki i ponadczasowy. Zauważyć można zamiłowanie do symetrii i wysoką jakość wyposażenia. Meble są wykonane bardzo precyzyjnie i z najlepszych materiałów. Chociaż widoczna jest tu dekoracyjna forma, zastosowanie tłoczeń i ornamentacji, nie ma tu nadmiernego przepychu lub kiczu. Stonowane barwy wnętrz zestawiane są z żywymi tonami niebieskiego, zielonego czy pomarańczowego. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i przyłożeniu się do detali styl ten upodobały sobie szczególnie osoby, które nie lubią zmian.

Styl loftowy (industrialny)

Zaczął się w USA i kojarzy się z ogromnymi przestrzeniami oraz dużymi oknami. Dodatkowo ukazuje surowe materiały w dekoracji wnętrz jak np. cegły, beton, drewno, metal i szkło. W tym stylu można zaszaleć i wykorzystać nietypowe połączenia jak np. różne krzesła przy stole. Charakterystyczne tu są też odsłonięte żarówki i metalowe klosze.
Styl ten początkowo był stosowany przez osoby biedne, które same tworzyły sprzęty i meble. Dlatego jego cechą są też postarzane meble, pochodzące z recyklingu lub zrobione samodzielnie.

Styl rustykalny

To styl projektowania, który czerpie z wiejskości i swojskości. Wyróżnia się tutaj naturalne drewno na meblach, ścianach, sufitach i podłogach. Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym są ciepłe i odznaczają się sentymentalnym klimatem. W tym stylu nie trzeba się martwić o przetarcia czy pęknięcia – każe niedoskonałości tylko go podkreślą i dodadzą uroku. Idealnie pasują tu ręcznie robione dodatki, plecione kosze, makramy i kwiaty.

Urządzanie wnętrz z pomocą projektanta

Istnieje wiele możliwości urządzenia wnętrz. W tym artykule zostało przybliżonych kilka z nich i ich główne cechy. Mogą stanowić inspirację podczas urządzania wymarzonych wnętrz. Niekiedy lepiej jest poprosić o pomoc dobrego projektanta wnętrz, który dobrze zna się na stylach projektowania, aniżeli samodzielnie próbować dopasować styl do pomieszczenia. Taki projektant dostosuje styl także do preferencji użytkowników, żeby mogli oni czuć się komfortowo we własnych wnętrzach. Urządzanie pomieszczeń to czynność, którą warto dokładnie zaplanować, żeby przez kolejne lata cieszyć się pięknymi, pięknie oświetlonymi i funkcjonalnymi pomieszczeniami.