Wady i zalety baterii z termostatem

bateria z termostatem

Bateria z termostatem to rozwiązanie coraz chętniej stosowane w domach i mieszkaniach. Klientów przekonuje głównie oszczędność wody i dostosowanie jej temperatury do pożądanej wartości bez najmniejszych problemów. Czy faktycznie bateria tego typu przynosi same korzyści? Zapraszam do artykułu, aby dowiedzieć się, jakie są pozytywne aspekty takiego rozwiązania, a co stoi po negatywnej stronie przy wykorzystaniu baterii z termostatem.

Bateria z termostatem — co to jest?

Bateria z termostatem zapewnia stałą temperaturę wody, mimo zmieniającego się ciśnienia wody dopływającej. Tego rodzaju bateria łazienkowawykorzystywana jest przede wszystkim pod prysznicem lub przy wannie.

W skład urządzenia wchodzi:

  • bryła główna;
  • dwa pokrętła — jedno służy do ustawienia temperatury wody wypływającej, drugie natomiast uruchamia strumień oraz reguluje jego intensywność.

Korzyści wynikające z zamontowania baterii z termostatem

Pierwszoplanową zaletą wynikającą z zastosowania baterii z termostatem jest oszczędność. Zużycie wody obniża się nawet do 40%, co z kolei przekłada się na zaoszczędzone pieniądze z tytułu opłat za wodę i ścieki.

Przy okazji, bateria prysznicowa tego typu jest też ekologicznym rozwiązaniem. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku zwykłej baterii czas potrzebny na ogrzanie wody wynosi kilka, do nawet kilkunastu sekund. To czas, w którym woda zwyczajnie się marnuje. Dzięki termostatowi czas skraca się do maksymalnie czterech sekund.

Następną korzyścią, która przemawia za wykorzystaniem baterii z termostatem, jest komfort użytkowania. Zwykła bateria powoduje często konieczność mozolnego dostosowywania odpowiadającej temperatury. Termostat automatycznie dobierze wybraną temperaturę wypływającej wody, zgodną z wartością ustawioną przez użytkownika.

Wady wynikające z użytkowania baterii z termostatem

Pierwszym aspektem, który negatywnie wpływa na wybór baterii z termostatem, jest koszt. To zdecydowanie droższe rozwiązanie od tradycyjnej alternatywy. Inwestycja jednak, jak wspomniano wcześniej, zwróci się z czasem w postaci oszczędności w zużyciu wody.

Eksperci odradzają montaż prezentowanego rozwiązania, gdy w domu woda jest podgrzewana przez kocioł dwufunkcyjny lub elektryczny, a także gazowy podgrzewacz przepływowy. Chcąc zastosować w tym przypadku baterię łazienkową z termostatem, należy szukać modelu, gdzie producent dopuszcza powyższą możliwość.

Nieprawidłowy montaż może w tym przypadku powodować o wiele więcej potencjalnych awarii, w stosunku do tradycyjnej baterii łazienkowej. Bateria z termostatem ma swoje pozytywne, jak i negatywne strony. Jednak kwestie związane z oszczędnością zdają się przeważać minusy tego typu rozwiązania.