Wiata śmietnikowa – najważniejsze informacje, regulacje prawne
Wiaty śmietnikowe to praktyczne obiekty, które pozwalają na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni posesji. Wiaty stawiane są coraz częściej również przed domami jednorodzinnymi. Co trzeba o nich wiedzieć? Jak wygląda montaż takich budowli i co mówi o nim prawo? Sprawdźmy!
Wiaty śmietnikowe – najważniejsze informacje
Wiata to bardzo dobry sposób na przechowywanie koszów na śmieci z różnymi posegregowanymi odpadami. Tego typu konstrukcje charakteryzują się estetycznym i eleganckim wyglądem. Dobrze komponują się z otoczeniem, zapewniając przy tym śmieciom odpowiednią ochronę przed czynnikami środowiskowymi. Przed domami jednorodzinnymi najczęściej spotkać można wiaty o powierzchni od 6 do 9 m2. Wybór rozmiaru wiaty zależy w dużej mierze od ilości domowników, liczby kontenerów i sposobu segregowania odpadów. Obiekty te posiadają często furtkę, która ułatwia wyciąganie i wkładanie pojemników. W zależności od swojej konstrukcji mogą mieć też bramy. Jeżeli chodzi o ich materiał wykonania, to chętnie wybierane są zwłaszcza wiaty śmietnikowe ze stali nierdzewnej. Konstrukcje ocynkowane wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Zostały zabezpieczone przed rdzą i posłużą nam przez długie lata. Wiaty stalowe ma w swojej ofercie Pekabet.
Wiata śmietnikowa- co mówi prawo?
Wiaty na śmieci muszą zostać wybudowane i umiejscowione zgodnie z prawem. Wiata powinna znajdować się co najmniej 10 metrów od okien oraz drzwi do budynków mieszkalnych. Trzeba też pamiętać, aby zachować minimum 3-metrowy odstęp od granicy działki sąsiada. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wiata styka się z inną altaną śmietnikową na działce sąsiedniej. Konstrukcja ta może być zlokalizowana 10 metrów od boisk dla dzieci, placów zabaw i miejsc rekreacyjnych. Dobrą wiadomością dla właścicieli domów jednorodzinnych jest to, że powyższe wymagania ich nie dotyczą. Muszą się do nich stosować natomiast, zarządcy osiedli oraz domów wielorodzinnych.
Jak wygląda montaż gotowej wiaty śmietnikowej?
Montaż wiaty śmietnikowej przy domu nie jest trudnym zadaniem. Można go podzielić na kilka prostych kroków:
- przygotowanie podłoża, zalecane jego utwardzenie,
- montaż szkieletu wiaty,
- zabudowa ścian,
- montaż furtki albo bramy,
- wykonanie zadaszenia np. z blachy albo poliwęglanu.
Wybierając wiatę na odpady, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, takich jak materiał jej wykonania, rodzaj dachu, sposób zamknięcia czy też sposób montażu konstrukcji. Konstrukcja ta może mieć uniwersalne zastosowanie. Dobrze sprawdzi się do przechowywania pojemników, jak i drewna oraz narzędzi ogrodowych.