Wykopy – jak się do tego zabrać?
Wykopy oznaczają wydobywanie gruntów w różnym celu. Każda budowa zaczyna się od przygotowania ziemi pod budowę lub instalacje. Wyróżnia się wykopy budowlane (pod budowę fundamentów, podziemnych garaży, basenów) oraz przygotowawcze (pod prace wodociągowe i kanalizacyjne). Wszelkie wykopy muszą się odbywać przy zastosowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, a od wykonawcy wykopów wymagane jest odpowiednie doświadczenie, wiedza i znajomość metod wykonywania wykopów.
Po co wykonuje się wykopy?
Wykopy robi się w różnych celach. Może to być wykop pod fundamenty, pomieszczenia podziemne, pod oczko wodne, instalacje elektryczne lub kanalizacyjne. Najczęściej wykonuje się wykopy w okresie wiosenno-letnim lub jeszcze na jesień.
Wyróżnia się cztery rodzaje wykopów:
wąskoprzestrzenne – o szerokości mniejszej niż 1,5m. Wykonuje się je pod fundamenty lub przy wykopach pod instalacje kanalizacyjne.
Szerokoprzestrzenne – o szerokości powyżej 1,5m. Ich szerokość oraz długość przekraczają znacznie głębokość. Wykonuje się je tam, gdzie grunt nie są spoiste.
Jamiste – zarówno długość, jak i szerokość wykopu sięga tu poniżej 1,5m. Stosuje się do nich specjalne maszyny budowlane, a budowlańcy korzystają z różnych metod rozpierania wykopów.
Liniowe – inaczej wąskoprzestrzenne, ale o znacznej długości. Zwykle stosuje się je do instalacji elektrycznych i sanitarnych.
Teoretycznie proces tworzenia wykopów może wydawać się nieskomplikowany. Jednak łatwo tu o błędy, które mogą być fatalne w skutkach. Źle wykonane roboty ziemne mogą spowodować, że budynek będzie nierówno osiadał, pękał, podmakał.
Odpowiedni sprzęt do wykopów
Do robót ziemnych wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny oraz narzędzia do pracy ręcznej. Są to różnego rodzaju koparki i ładowarki, łopaty, spycharki, równiarki itp. Powinny być wysokiej jakości i dobrane do wykonywanych prac. Osoba, która obsługuje te maszyny, musi być pewna tego, co robi i posiadać niezbędną wiedzę z zakresu ich obsługi. Nieumiejętna obsługa maszyn na terenie budowy może stanowić zagrożenie dla innych osób.
Czynności przygotowawcze pod roboty ziemne
Zanim nastąpi etap wykopów należy przygotować odpowiednio grunt, na którym będziemy pracować. Trzeba więc dobrze oczyścić teren, wyrównać doły, zabezpieczyć tereny osuwiskowe, wytyczyć roboty ziemne, wykonać odwodnienie wgłębne wykopów i inne prace przygotowawcze. Jest to niezbędne do tego, żeby uniknąć błędów podczas wykonywania wykopów.
Wiele firm, które zajmują się tworzeniem wykopów, prowadzi także wynajem maszyn odpowiednich do ich wykonania. Wciąż jednak warto skorzystać z usług rzetelnej firmy, która się tym zajmuje w sposób profesjonalny i kompleksowy. To pozwoli uniknąć błędów, które dadzą o sobie znać dopiero za kilka lat.
Wykopy w Łodzi
W ostatnich latach wykonuje się dużo wykopów na terenie Łodzi i okolicznych miejscowościach. Firmy, które prowadzą roboty ziemne, na tych terenach mają duże doświadczenie i konkurencyjne oferty. Dlatego wybór odpowiedniej firmy do wykonania wykopów w Łodzi i okolicach powinien opierać się na portfolio każdej z nich, doświadczeniu, jakości sprzętu oraz kompetencjach pracowników.